Máte partnera, ale bydlíte sami?

Možná jste se již setkali s tím, že každý z partnerů bydlí ve svém, přestože jim to ve vztahu skvěle klape. Jaké to má výhody a nevýhody? A jak se to projevuje na cenách a poptávce bytů?

Výhody a nevýhody bydlení o samotě

Bydlení sólo má určité výhody i nevýhody. Mezi nesporné výhody patří klid a soukromí. Nikdo vám neříká co máte dělat, nepořádek je čistě váš, můžete si dělat, co chcete. Partnera vídáte kdy potřebujete a pak se hezky vrátíte do svého soukromí. Nelezete si tolik na nervy a v případě nouze je vždy možné uniknout do „svého“.

Nevýhodou bydlení o samotě jsou dvojnásobné náklady na bydlení, dvojnásobný čas na úklid bytu, vaříte a nakupujete také dvakrát. V případě nemoci či zranění se o vás nemá kdo postarat (ošetření a péče, venčení psa, nakupování).

Co na to ministryně financí Alena Schillerová?

„Mladí lidé často žijí sami, což vytváří tlak na poptávku. Průměrná domácnost se proti roku 2009 zmenšila. Také nedostatečná nabídka nájemního bydlení vede k větší poptávce po vlastním bydlení,“ řekla mininstryně.

Podle Schillerové tedy mají mladí lidé, kteří žijí sami, vliv na poptávku bydlení. Podle ní jde na podporu bydlení ze státního rozpočtu pro rok 2019 bezmála 80 miliard. „Je to nejvíce za posledních deset let. Nejvíce z této částky jde na podporu infrastruktury, dopravy ve vzdálenějších sídlech,“ dodala Schillerová. Přímo na bydlení se podle ní podpora pro příští rok meziročně zvýší o 258 procent.

Developeři na konferenci o bydlení Zlatá koruna potvrdili, že zhruba 30% bytů v Praze kupují cizinci a 30% Češi na investici neboli další pronajímání. Někteří obchodníci dále upozorňují, že ve skutečnosti je v Praze bytů dostatek, ale je jen otázka, kdo na ně má?

Na připomínku, že stát na drahém bydlení profituje výběrem DPH a daně z nabytí nemovitosti, ministryně Schillerová reagovala, že DPH na byty se snižovat v dohledné době nebude a ani o rušení daně z nabytí neuvažuje, protože ročně do státní pokladny přinese na třináct miliard korun.

Kolik utrácíme za bydlení

Z výzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že více než 40% dotázaných uvažuje o změně bydlení a 41 procent z nich se chce přestěhovat z nájmu do svého na hypotéku. Po stěhování do vlastního nejvíce touží Pražáci do 35 let. Téměř u třetiny dotázaných celkové měsíční náklady na bydlení, tj. včetně poplatků v domě a za energie, nepřesáhnou 6.000,-Kč za měsíc. Pro polovinu by bylo únosné meziroční navýšení maximálně o 20 procent. Nutno dodat, že lidé v Praze za nájem platí i s poplatky a energiemi na osobu i více než dvojnásobek. Více než polovina z těch, kteří se chtějí stěhovat, spoří. Z toho 53 % na spořicím účtu, 43 % přes stavební spoření a 20% zcela mimo banky – ukládají si peníze doma. Naspořenou částkou vyšší než 250 tisíc disponuje třetina z nich. Nejčastěji spoří tři až pět let na to, aby mohli spolufinancovat hypotéku. Dvě třetiny dotázaných se ovšem obávají ztráty hodnoty svých úspor na bydlení.