Vydělávám víc než manžel, je to problém?

Jmenuji se Petra, je mi 35 let. Od střední školy chodím s Radkem, on šel na vojnu, já na vysokou. Ve 25ti jsme se vzali, máme dvě krásné děti 7 a 3 roky. Všechno nám skvěle klape. Až na to, že vydělávám o 20.000,-Kč víc než manžel.

Po škole jsem našla skvělé místo a finanční situace se u nás rychle měnila. Vystudovala jsem ekonomku a s penězi si skvěle rozumín. Ne tolik tak manžel, který je strašně šikovný truhlář, ale ve výpočtech a finančních strategiích se moc neorientuje.

To není žádný problém, vydělané peníze máme společně v jednom balíku. Nikdy jsem neřekla ani nenaznačila, že bych to viděla jako problém. Výsledek je však takový, že manžel na mé příjmy začal žárlit. Když jsem s ním situaci chtěl ařešit, vypadlo z něj, že si kvůli mému vyššímu příjmu připadá méněcenný.

Moc tomu nepřidají ani jeho kamarádi, kteří ho v těchto myšlenkách utvrzují a ptají se ho, jak se může nechat živit od ženské.

Jenže před dvěma lety Honza přišel o práci učitele. Nějakou dobu byl na podpoře a nakonec začal pracovat rukama. A mně se naopak začalo dařit, vydělávám minimálně šest až sedmkrát více než Honza, a v tom je problém. Dává mi najevo, že jsou to moje peníze, za které žijeme, že jsem to já, kdo celou rodinu táhne.

Jenže mně je úplně jedno, kdo nosí víc peněz, jsou to naše peníze. Také mně byly dobré ty, co vydělal on, i já jsem žila z jeho peněz. A nikdy jsem se necítila blbě, že mě snad živí. Jenže Honzovi to nevysvětlím. Můj argument, že on mi pomohl, když jsem byla dole, na něj nijak nepůsobí.

Honza se začal neuvěřitelně měnit, vyhýbá se mi, z práce chodí čím dál později. Dokonce jsem zjistila, že občas vysedává i v blízké hospůdce. Je mi jasné, že tam do něj chlapi šijí, co je za mužskýho, který se nechá živit od manželky.

Doktor Kraus radí:

„Milá Petro, uvedená situace není v české domácnosti úplně běžná, většinou více vydělává muž. Nicméně i tato situace se dá řešit, Váš manžel je z podle toho co uvádíte, značně frustrován. Je důležité si vzájemně plně porozumět. Jen tak můžete dělat i chápat věci jinak. Ideálním řešením je vyhledat pomoc odborníka a problém s ním vyřešit. Věřím, že takto stabilní manželství ustojí i tuto výzvu.“